Obec Samospráva Inštitúcie/Organizácie Náboženský zivot Aktuality
  SK | HU  

Zachraňovanie kaštieľa

 

Rekonštrukcia strechy kaštieľa Gömöryovský – Szilassyovský prostredníctvom rozpočtovej kapitoly Ministerstva kultúry Slovenskej republiky na obnovu, ochranu,    a  rozvoj   kultúrneho   dedičstva v oblasti pamiatkového fondu v sume 50 000,- eur, zmluva č. MK-9539/2021-180.

 kastiel_strechaA.jpgkastiel_strechaB.jpg

 

 

 

V obci Širkovce v okrese Rimavská Sobota zachráňujú staré vidiecke šľachtické sídlo kaštieľa Szilassyovcov a Gömöryovcov, ktoré schátralo. Čistia ho tamojší nezamestnaní z rimavskosobotského Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Pod dohľadom pamiatkového úradu zrenovujú niekoľko stien. Tento rok by na nich mali urobiť aj strop. Na opravu strechy získali financie z ministerstva kultúry z programu “Obnovme si svoj dom” vo výške 15 tis. eur. Podľa slov starostu ide iba o menšiu časť žiadaných financií, no je rád, že mohli začať so záchranou kaštieľa. Na práce dostali z úradu práce šiestich pracovníkov, ktorí budú takto zamestnaní na pol roka. Na doporučenie pamiatkárov začali čistením ľavej časti kaštieľa, ktorá je v najhoršom stave.

 kastely1.png

 

kastely2.png 

Z kaštieľa národná kultúrna pamiatka s anglickým parkom

O zrekonštruovanie historickej stavby, ako aj zatraktívnenie gotického hradu Kapla, sa v obci snažia už niekoľko rokov. Budovu prevzali do svojho majetku v roku 2004, z grantov neskôr získali financie na projektovú dokumentáciu kaštieľa. Budova však nepatrila medzi národné kultúrne pamiatky a tak nemohli žiadať financie z grantov. Po istej dobe kaštieľ bol zaradený do zoznamu aj s parkom. Ako doplnil, ďalšie výzvy budú sledovať aj v budúcnosti. Podľa projektovej dokumentácie by si rekonštrukcia vyžiadala viac ako milión eur. V zachránenom kaštieli, v ktorom boli niekedy aj sklady a kancelárie tamojšieho družstva, by mala byť zriadená pamätná izba Gömöryovcov. Podľa zámerov starostu by v obnovenom objekte mohol byť aj obecný úrad, spoločenská miestnosť, knižnica či presťahované obecné múzeum. Park v súčasnosti obec využíva na kultúrne podujatia, pri jazierku s prameňom je postavený amfiteáter.

 

kastely3.png 

zdroj: www.rimava.sk , fotky: obec Širkovce

 


Obec Sirkovce

Verzia 4.0a; © CSX 2017;